Κινηματογράφος Παιδί

Τα βραβεία του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας

Μια καμήλα κι ένα παιδί πρωταγωνίστησαν στην τελετή λήξης του 19ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για παιδιά και νέους. Η ταινία «Ουράνια καμήλα» του Γιούρι Φέτινγκ από την Ρωσία που αφηγείται με ευαισθησία την σχέση ενός δωδεκάχρονου αγοριού με μια καμήλα σε μια μακρινή στέπα, απέσπασε το βραβείο καλύτερης ταινίας μυθοπλασίας, σε μια κεφάτη τελετή στην οποία πρωταγωνίστησαν παιδιά όλων των ηλικιών απ’ όλον τον κόσμο.

First prize russian winner

Η ταινία «Mellow Mud» του Ρέναρς Βίμπα από την Λετονία, μια σκληρή ταινία με θέμα την προσπάθεια δύο αδελφών  να τα βγάλουν πέρα ολομόναχα σε έναν δύσκολο κόσμο, έφυγε με τρία βραβεία (σκηνοθεσίας, σεναρίου και καλύτερης ερμηνείας κοριτσιού)

mellow mud

 

ενώ η μικρού μήκους ταινία «Τραγούδα!» του Κριστόφ Ντικ από την Ουγγαρία, που αφηγείται μοναδικά την επανάσταση των παιδιών μιας χορωδίας απέναντι στην αδικία, απέσπασε το βραβείο καλύτερης ταινίας μικρού μήκους.

Το βραβείο καλύτερης ερμηνείας αγοριού κέρδισε η τουρκική ταινία «Το μπλε ποδήλατο» του Σελίμ Καγιά που περιγράφει με ρεαλισμό τις δυσκολίες επιβίωσης ενός φτωχού παιδιού που χάνει τον πατέρα του σε εργατικό ατύχημα, ενώ το βραβείο animation πήγε στην ταινία «Χρώματα στο μετρό» από τη Νότια Κορέα του Κιμ Μιουνγκ-Έουν στο οποίο η πρώτη διαδρομή ενός μικρού παιδιού με το μετρό μετατρέπεται σε μια απρόσμενη ποιητική περιπέτεια.

Το βραβείο καλύτερης ταινίας ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους απέσπασε το «Κέιμπριτζ» της Ελντόρα Τάρκοβα από την Βουλγαρία η οποία έστρεψε τον φακό της σε μια ξεχωριστή κοινότητα Ρομά, η οποία έχει αντιληφθεί πως το κλειδί για το μέλλον της είναι η Παιδεία.

Το βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας ντοκιμαντέρ απέσπασε το «Πήγαιν’έλα» της Τιανλίν Ξου (Γερμανία-Κίνα) με ήρωες δύο ορφανά έφηβα αγόρια που αναζητούν μια καλύτερη τύχη στην μεγαλούπολη,  ενώ το βραβείο καλύτερης ταινίας ντοκιμαντέρ μικρού/μεσαίου μήκους πήγε στην «Λιμνοθάλασσα» του Αμερικάνου Άαρον Σοξ (Μεξικο-ΗΠΑ): ο σκηνοθέτης, στο παγκόσμιο μήνυμα που έστειλε στο φεστιβάλ από τη Νέα Υόρκη, υπογράμμισε την σημασία που έχει η αποδοχή της διαφορετικότητας και η ανάδειξη της πολυπολιτισμικότητας μέσα από τον κινηματογράφο ειδικά μετά από τις τελευταίες δυσάρεστες εξελίξεις στην χώρα του (εννοώντας προφανώς την εκλογή του Ντόναλντ Τραμπ)… «Όπως γνωρίζετε, ζούμε σε σκοτεινούς καιρούς στην χώρα μου. Οι φωνές της μη ανεκτικότητας δυναμώνουν εδώ και στην Ευρώπη. Και ακριβώς γι΄αυτό, τα φεστιβάλ όπως αυτό της Ολυμπίας είναι πιο αναγκαία από ποτέ… Είναι τιμή μου που η ταινία μου παίχτηκε στο λίκνο του πολιτισμού».

Theodosiou-lixi

Η δημοφιλής Camera Zizanio απένειμε πλήθος βραβείων σε μικρούς σκηνοθέτες απ’ ολον τον κόσμο που δούλεψαν είτε ατομικά είτε συλλογικά (στο πλαίσιο σχολείων αλλά και νηπιαγωγείων!). Βραβεία δόθηκαν και σε πολλούς μαθητές από την Ελλάδα -κάποια  μάλιστα δόθηκαν και σε δεκάχρονα παιδιά που έκαναν το κινηματογραφικό τους ντεμπούτο με ευφάνταστα ταινιάκια, όπως αυτό της Άρτεμης Καλαντζάκου, με ήρωα ένα πραγματικό σαλιγκάρι που κάνει τον γύρο του κόσμου πάνω σε έναν χάρτη!

Το προσφυγικό ζήτημα ενέπνευσε πολλά σχολεία ενώ ο Νίκος Θεοδοσίου, επικεφαλής των Ζιζάνιων υπογράμμισε την ευθύνη του φεστιβάλ αλλά και όλων μας «να προσφέρουμε πολύ περισσότερα στα παιδιά του κόσμου».

Σταθερός υποστηρικτής του φεστιβάλ και των νέων παιδιών στα πρώτα τους κινηματογραφικά βήματα, ο διακεκριμένος διευθυντής φωτογραφίας Νίκος Καβουκίδης υπογράμμισε την ανάγκη το φεστιβάλ να αποκτήσει μια νέα, μεγαλύτερη αίθουσα, καθώς( λόγω της  μεγάλης πλέον απήχησής του), η τωρινή αίθουσα δεν επαρκεί.

Kavoukidis-children

Ο Άρης Φατούρος, από το κανάλι της Βουλής, έδωσε το βραβείο του σταθμού στην συγκλονιστική γαλλική ταινία «Τα παιδιά της τύχης» (με ήρωα ένα εβραιόπουλο που βρίσκει καταφύγιο στο νοσοκομείο για να γλιτώσει από τους ναζί). Η ταινία απέσπασε ακόμα το βραβείο της Unicef και της κριτικής επιροπής των παιδιών.

Ο κύριος Φατούρος, δράττοντας την ευκαιρία,  ανακοίνωσε πως ο σταθμός εγκαινιάζει ζώνη προβολών για παιδιά και νέους κάθε Κυριακή 5 μ.μ.

Ο πρόεδρος του φεστιβάλ και αντιπεριφερειάρχης Ηλείας Γιώργος Γεωργιόπουλος είπε χαρακτηριστικά: «Όταν μια χώρα βυθίζεται στην κρίση, αλλά τα παιδιά παράγουν πολιτισμό, είναι βέβαια πως η χώρα αυτή θα συνεχίσει να ζει».  Επίσης αναφέρθηκε στην -μετά από χρόνια- επίλυση του προβλήματος των σκουπιδιών της περιοχής από τους δύο δημάρχους (Πύργου και Αμαλιάδος) οι οποίοι «κατάφεραν να καλύψουν το χάσμα που χώριζε τις δύο αυτές πόλεις με τα άνθη του πολιτισμού».

Τέλος, ο περιφερειάρχης Ηλείας Απόστολος Κατσιφάρας εξάροντας την σημασία του φεστιβάλ Ολυμπίας, τόνισε πως αποτελεί «μια μεγάλη ευκαιρία για μας και για την χώρα», λέγοντας πως το φεστιβάλ «είναι σαν τις φιλίες των παιδικών μας χρόνων. Δεν τις ξεχνάς ποτέ…».

Παρών στο φεστιβάλ ήταν ο σύμβουλος της Υπουργού Πολιτισμού Λυδίας Κονιόρδου κύριος Βαγγέλης Πολίτης-Στεργίου, ο οποίος επί σειρά ετών υπήρξε μέλος της οργανωτικής επιτροπής του φεστιβάλ.

Spyrou-lixi

Από τις πιο επιτυχημένες διοργανώσεις των τελευταίων ετών, το φετινό Φεστιβάλ Ολυμπίας, με επικεφαλής τον ακούραστο εμψυχωτή των παιδιών Δημήτρη Σπύρου, κατάφερε να μετατρέψει τον Πύργο σε ένα απέραντο πλατό με πρωταγωνιστές τα παιδιά.

Αναλυτικά τα βραβεία

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους

Ουράνια Καμήλα/Celestial Camel, Yury Feting, Ρωσία/Russia, 2015, 90΄

 

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας

Τραγούδα!/Sing, Kristof Deak, Ουγγαρία/Hungary, 2015, 25΄

 

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων

Χρώματα στο Μετρό/Colors in the subway, Kim Myung-eun, Νότιος Κορέα/South Korea, 2015, 7΄

 

Βραβείο Σκηνοθεσίας Ταινίας Μεγάλου Μήκους

στον Renars Vimba, για την ταινία του Μαλακή Λάσπη/Mellow Mud, Λετονία/Latvia, 2016, 105΄

 

Βραβείο Σεναρίου Ταινίας Μεγάλου Μήκους

στον Renars Vimba, για την ταινία του Μαλακή Λάσπη/Mellow Mud, Λετονία/Latvia, 2016, 105΄

 

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Αγοριού σε ταινία Μεγάλου Μήκους

Στον Selim Kaya από την ταινία Μπλε Ποδήλατο/Blue Bicycle, Umit Koreken,Τουρκία-Γερμανία/Turkey-Germany, 2016, 94΄

 

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Κοριτσιού σε ταινία Μεγάλου Μήκους

Στην Elīna Vaska από την ταινία Μαλακή Λάσπη/Mellow Mud, Renars Vimba, Λετονία/Latvia, 2016, 105΄

 

Kids & Docs (Τμήμα Ντοκιμαντέρ)

 

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους

Κέιμπριτζ/Cambridge, Eldora Traykova, Βουλγαρία/Bulgaria, 2015, 64΄

 

Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας Ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους

Πήγαιν’  έλα/Coming and Going, Tianlin Xu, Γερμανία – Κίνα/Germany – China, 2015, 89΄

 

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ μικρού&μεσαίου μήκους

Η Λιμνοθάλασσα/The lagoon, Aaron Schock, Μεξικό – ΗΠΑ/Mexico – USA, 2016, 38΄

Ειδική Μνεία

Ο Γκαουράφ και οι Χαρταετοί/Gaurav and the kites, André Hörmann, Γερμανία/Germany, 2015, 25΄

 

Ειδική Μνεία

Ο Σκάι/Sky, Loes Janssen, Ολλανδία/The Netherlands, 2015, 15΄

 

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας

Τα Παιδιά της Τύχης/Children of Chance, Malick Chibane, Γαλλία/France, 2016, 96΄

 

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας

Η Μέρα του βασιλιά/King’s Day, Steven Wouterlood, Ολλανδία/The Netherlands, 2015, 25΄

 

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων

Βιολέτα/Violet, Maurice Joyce, Ireland/Ιρλανδία, 2015, 8΄

 

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους

Η ορχήστρα της ανακύκλωσης–Μια συμφωνία του ανθρώπινου πνεύματος/Landfill Harmonic–A symphony of the human spirit, Brad Allgood-Graham Townsley, Η.Π.Α. – Παραγουάη/USA-Paraguay, 2015, 84΄

 

Βραβείο Καλύτερης ταινίας Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους

Η Νινόκ/Ninnoc, Nikki Padidar, Ολλανδία/The Netherlands, 2015, 19΄

 

Ειδική Μνεία

Η Γη των Πεφωτισμένων/The Land of the Enlightened, Pieter-Jan De Pue, Βέλγιο-Ιρλανδία-Ολλανδία-Γερμανία-Αφγανιστάν/Belgium-Ireland-The Netherlands-Germany-Afghanistan, 2016, 87΄

 

Ειδικά Βραβεία

 

Βραβείο της Βουλής των Ελλήνων «Ανθρώπινες Αξίες»

Τα Παιδιά της Τύχης/Children of Chance, Malick Chibane, Γαλλία/France, 2016, 96΄

 

Βραβείο Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής Συνεργασίας με την Unicef

Τα Παιδιά της Τύχης/Children of Chance, Malick Chibane, Γαλλία/France, 2016, 96΄

 

Βραβείο της Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας (ΟΚΛΕ)

Μπλε Ποδήλατο/Blue Bicycle

 

Βραβείο της Ευρωπαϊκής Ένωσης Παιδικού Κινηματογράφου

Ουράνια Καμήλα/Celestial Camel, Yury Feting, Ρωσία/Russia, 2015, 90΄

 

Βραβείο του Διεθνούς Κέντρου Κινηματογράφου για Παιδιά και Νέους

Η Παγίδα/The Trap, Jayaraz Rajasekharan Nair, Ινδία/ India, 2015, 81΄

 

Υποψηφιότητα του Φεστιβάλ Ολυμπίας για το Βραβείο Νεανικού Κοινού της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Μαλακή Λάσπη/Mellow Mud, Renars Vimba, Λετονία/Latvia, 2016, 105΄

 

16η Camera Zizanio

Τα Βραβεία

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α’  (έως 12 ετών)

1ο Βραβείο: Πρώτες βοήθειες, 1ο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Εόσμου

2ο Βραβείο: Με τα δικά μας μάτια, 132ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών

3ο Βραβείο: απονέμεται εξ ημισείας στις ταινίες

Το ντουλάπι, Αδελφοί Αλεξόπουλοι (Κωνσταντής και Μάξιμος)

Το ταξίδι ενός φλαμίνγκο, 1ο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Αμαλιάδας

Ειδική μνεία: Ο γύρος του Κόσμου, Άρτεμις Καλαντζάκου

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β’ (13-16 ετών)

1ο Βραβείο: Και περιμένω…, Γυμνάσιο Καρλοβασίων

2ο Βραβείο: Run, Μαρία Νεφέλη Νταντουρή

3ο Βραβείο: απονέμεται εξ ημισείας στις ταινίες

Αζίζ ένα παιδί όπως εσύ κι εγώ,  Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη (Γυμνάσιο)

Δε θα αφήσω…, Γενικό Λύκειο Κρεστένων

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ’ (17-20 ετών)

1ο Βραβείο: Κόσμος τρελός, Γενικό Λύκειο Κυθήρων

2ο Βραβείο: Το χρέος, 1ο ΕΠΑΛ και 1ο Ε.Κ. Άργους

3ο Βραβείο: Μνήμη, Χριστίνα Τσακμακά

Βραβείο animation: Αν έχει μπλέξει;, ΓΕΛ Πευκών – Κινηματογραφική Ομάδα

 

Βραβείο «Εγγραματισμού στα Μέσα» Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης: Το χρέος, 1ο ΕΠΑΛ και 1ο Ε.Κ. Άργους

Βραβείο Σχολής Σταυράκου: Κόσμος τρελός, Γενικό Λύκειο Κυθήρων

Βραβείο Συνηγόρου του Παιδιού: Στη διαπασών, 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Αθήνας

Ειδικό Βραβείο Συνηγόρου του Παιδιού για ταινία που αναδεικνύει με ιδιαίτερη ευαισθησία τα δικαιώματα των παιδιών-προσφύγων: Καταφύγιο, 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής

Βραβείο «Νίκος Καβουκίδης»: Πες μου τι βλέπεις, 8ο Γυμνάσιο Πειραιά

 

Διεθνές Τμήμα

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α’  (έως 12 ετών)

Tress, Sara Hessari, Ιράν

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β’ (13-16 ετών)

Incubus, Jacob Chang- Rascle, ΗΠΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ’ (17-20 ετών)

Sonar, Mohammad Salam, Ιράκ

 

Ευρωπαϊκό Τμήμα

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α’  (έως 12 ετών)

1Ο Βραβείο: Come Home, Kidscam, Βέλγιο

2Ο Βραβείο: Robokid, Kindertheater kidee Zürich, Ελβετία

3Ο Βραβείο: The Longest Night, Cinema En Curs, Ισπανία

Ειδική Μνεία: George’s Dream, Toby Little, Ηνωμένο Βασίλειο

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β’ (13-16 ετών)

1Ο Βραβείο: Crowd, Jachym Bouzek, Δημοκρατία της Τσεχίας

2Ο Βραβείο: απονέμεται εξ ημισείας στις ταινίες

Loose Ends, SGL (Κlas 5Z), Ολλανδία

Abduction, Tim Van Loon, Ολλανδία

3Ο Βραβείο: May I sing, Art school «Cinema», Λευκορωσία

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ’ (17-20 ετών)

1Ο Βραβείο: απονέμεται εξ ημισείας στις ταινίες

Getting in and letting go, HBLA, Αυστρία

Mars is calling, Station next, Δανία

2Ο Βραβείο: Hana, Hana, Honey, Karlo Vorih, Κροατία

3Ο Βραβείο: Mona, Lorena Sopi, Κόσσοβο

Ειδική Μνεία: Escape To Utopia, Wayne de Boer και Kaylee van Schuilenburg, Ολλανδία

*Οι φωτογραφίες από την τελετή λήξης είναι από το Φωτογραφικό Εργαστήρι του Φεστιβάλ Ολυμπίας